Žlutá zimnice je nebezpečné infekční onemocnění projevující se horečkami a krvácením. Největší riziko nákazy je v oblasti tropické a subtropické Afriky a také Latinské Ameriky.

Původce žluté zimnice:

Původcem nemoci je flavivirus patřící do čeledi Togaviridae. Jedná se o malé obalené RNA viry, kam řadíme i virus horečky dengue, klíšťové encefalitidy aj. Virus přenáší komáři Aedes a Haemagogus.

Inkubační doba, tedy doba od nakažení po projevení prvních příznaků/vypuknutí nemoci, je poměrně krátká, a to 3‒6 dní.

Příznaky žluté zimnice:

Infekce může proběhnout bez příznaků, a to hlavně u dětí, které si s infekcí poradí snadno.

Mnohdy se však objeví i vážné až smrtelné komplikace.

Nemoc mívá dvě fáze.

Červená fáze:

Infekce začíná vysokými horečkami 39–40 °C, které provází zvracení, bolesti hlavy, kloubů, svalů, člověk je schvácený, unavený, obličej je překrvený.

Žlutá a černá:

Příznaky většinou do týdne odezní, ale asi u 15 % nemocných se může „vrátit“, dojde ke druhé fázi. Při ní dochází k horečkám, které jsou spojené se selháním jater a ledvin (pacienti tedy trpí žloutenkou, zastaví se tvorba moči aj.), dále pak je typické zvracení krve, krev ve stolici a další krvácivé projevy, včetně tvorby modřin z krvácení do pokožky. Pokud u pacienta dojde k rozvoji druhé fáze, je zde riziko úmrtí, neboť mortalita je 20‒50%.

Diagnostika:

  • Klinické příznaky + pobyt v rizikové oblasti bez očkování
  • Kultivace viru z krevního vzorku
  • Vyšetření krve pomocí PCR na zjištění přítomnosti virové RNA

Prevence žluté zimnice:

Této infekci je naštěstí možné předcházet. Dobrou ochranou je vakcinace, očkování. Pro vstup do mnoha zemí je toto očkování povinné, např. země Afriky ‒ Angola, Kamerun, Kongo, Sierra Leone, Mali, Libérie, Gabun… někde pak doporučené, např. země Latinské Ameriky a některé africké ‒ Bolívie, Brazílie, Argentina, Kolumbie, Paraguay, Panama, Peru, Nigérie, Ghana, Etiopie, Čad…

Naočkovat je možné již děti od 9 měsíců věku. Očkovací látka se podává do svalu nebo pod kůži. Účinek vakcíny se dostaví po 10 od naočkování. Ochrana je dlouhodobá, celoživotní… je dáno, že od 11. 7. 2016 nesmí být od mezinárodních cestovatelů vyžadována revakcinace nebo podání posilovací dávky jako podmínka pro vstup do země, bez ohledu na datum, kdy bylo osvědčení o očkování proti žluté zimnici vydáno.

Neočkuje se u lidí a akutní infekční nemocí, u lidí s nedostatečnou funkcí imunitního systému a těhotných žen a u lidí alergických na vaječný bílek.

Léčba žluté zimnice:

Neexistuje žádná léčba, která by nemoc léčila. Je možné jen mírnit symptomy, tj. podávat antipyretika na snížení horečky, pacienta hydratovat, udržovat životní funkce atd.