Záněty v oblasti tlustého střeva se nazývají kolitidy.

Kolitidy můžeme dělit na akutní a chronické, infekční a neinfekční. Samostatnou jednotkou jsou pak tzv. idiopatické, nespecifické střevní záněty, mezi něž patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Infekční záněty tlustého střeva

‒ mívají akutní charakter. Nejčastěji jsou způsobeny bakteriemi, tj. salmonely, shigelly, campylobacter, eyrsinie, E. coli. Infekce může být i virová a parazitární ‒ cytomegaloviry,  rotaviry , enteroviry, schistosomiáza.

Tyto nemoci se přenášení orofekálně, tedy kontaminovanými potravinami, vodou, špinavýma rukama aj. Projevy zahrnují průjmy, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, teploty a celkovou schvácenost. Léčba se odvíjí od nálezu patogena a vážnosti stavu pacienta. Důležitá je starost o hydrataci.

Neinfekční záněty:

  • Idiopatické, nespecifické střevní zánětyCrohnova nemoc (regionální enteritida), ulcerózní kolitida (vředový zánět, colitis ulcerosa).

Crohnova nemoc je granulomatózní povahy a nález se může objevit po celé délce trávicího traktu, nejčastěji však v oblasti tlustého střeva. Jedná se o imunitní reakcí zprostředkovaný zánět. Projevuje se nejčastěji bolestmi v podbřišku, průjmy, hubnutím, únavou, zvýšenou teplotou atd. Léčí se převážně změnou stravy, dietou a potlačením reaktivity imunitního systému ‒kortikoidy, imunosupresiva, hlavní je však kyselina 5-aminosalicylová.

Ulcerózní kolitida postihuje nejnižší partie střev, projevuje se bolestmi břicha, průjmy, krvácením z konečníku, teplotami aj. její vznik je také na podkladě nepřiměřené aktivity a reakce imunitního systému. Léčba probíhá podobně jako u Crohnovy nemoci.

  • Užívání léků

a)     Antibiotika: mohou způsobit pseudomembranózní kolitidu. Dojde k pomnožení klostridia difficile vinou vyhubení přirozené mikroflóry. Projevuje se vodnatými průjmy, bolestmi břicha, horečkami. Léčba je hlavně podáváním probiotik.

b)     Nesteroidní antiflogistika, která způsobují eroze na sliznici tlustého střeva

  • Ozáření ‒ zánětlivá reakce na ozáření, poškození až odúmrtí sliznice střeva
  • Divertikulitida ‒ záněty divertiklů tlustého střeva
  • Ischemická kolitida ‒ po přerušení krevního zásobení střeva. Střevní stěna odumírá a rozvíjí se akutní zánět. Tento typ kolitidy se může vyskytnout u uzávěru cévy trombem, vmetením sraženiny do cévy či zaškrcením cévy.
  • Apendicitida ‒ zánět červovitého přívěsku slepého střeva
  • Nádory v oblasti tlustého střeva
  • Celiakie ‒ glutenová enteropatie , tj. autoimunitní choroba vznikající v reakci na přítomnost lepku (glutenu) ve střevě. Lepek je přirozenou součástí obilných zrn s výjimkou prosa. Nemoc se nejčastěji projevuje v dětském věku, kdy dítě neprospívá, jsou přítomné průjmy, nevolnosti, nadmutí. Pacient také trpí nedostatkem mnohých vitamínů a minerálních látek, které se špatně vstřebávají skrze postiženou sliznici.
  • Kolagenní zánět tlustého střeva ‒ vlivem zánětu dochází ke ztluštění sliznice kolagenem. Projevuje se průjmy, bolestmi břicha, křečemi, nadýmáním.
  • Lymfocytární zánět tlustého střeva ‒ je to autoimunitní onemocnění, hlavním příznakem je vodnatý průjem, mohou být křečovité bolesti břicha.