Těhotenská cukrovka je jednou z komplikací, která může provázet těhotenství. Těhotenskou cukrovkou trpí cca 2-6% těhotných.

Příznaky těhotenské cukrovky:

Mezi prvními příznaky dominuje časté močení, větší pocit žízně, podobně jako je tomu u „klasické“ cukrovky.

U matek se většinou hladina cukru v krvi normalizuje po porodu sama. I u nich je ale předpoklad, že pokud trpěly cukrovkou v době těhotenství, rozvine se u nich do cca 10 let cukrovka.

Rozvoj těhotenské cukrovky, příčiny:

V případě gestačního diabetu není snížena produkce inzulinu slinivkou, naopak může být i zvýšená hladina inzulinu, ale tkáně na něj dostatečně nereagují, vykazují inzulinovou rezistenci, jež souvisí s produkcí placentárních hormonů působících proti inzulinu. Nejvýznamnějším je laktogen a kortizol.

Rizika spojená s těhotenskou cukrovkou:

U těhotných:

Zvýšená hladina krevního cukru, většinou pouze mírně a matce nečiní žádné problémy. Může však mít negativní vliv na cévní stěny, a to hlavně v ledvinách, sítnici a srdci. Mezi ženami s gestačním diabetem je vyšší procento infekce močových cest a zánětů ledvin, zvýšené množství plodové vody i vyšší riziko rozvoje preeklamsie.

U dětí:

Dlouhodobě zvýšená hladina cukru (hyperglykémie) má za následek intenzivnější růst plodu a porod velkých dětí – těžších 4000g, které pak mají vyšší riziko, že sami budou v dospělosti diabetem trpět. Vážnější komplikací je pak možná porucha intelektových schopností či vývojových vad u dítěte.

Rizikové faktory rozvoje těhotenské cukrovky:

  • Věk matky nad 30
  • Rasa
  • Přítomnost diabetu v rodině
  • Nadváha
  • Kouření
  • Předešlé potraty
  • Porozené dítě těžší 4000g aj.

Diagnostika:

Odběr krve na stanovení glykémie se provádí u všech žen v 1. trimestru. U žen s rizikovými faktory či vyšší hladinou cukru se potom okamžitě provádí orální glukózový toleranční test, který se je založen na vypitím 75g glukózy na lačno a následným určováním hladin krevního cukru v přesně stanovených časech, celkově po dobu 120 minut. U žen s normální glykémií se dělá v období mezi 24.-28. týdnem těhotenství.

Léčba:

Ženy s diagnostikovanou těhotenskou cukrovkou jsou vybaveny glukometrem, aby mohly hladinu cukru pravidelně kontrolovat a zaznamenávat. Je důležité dosáhnou hladiny cca 5,3 mmol/l na lačno a ne více než cca 7,2 mmol/l po jídle.

Důležitou složkou léčby je pohyb a samozřejmě dieta, která má obsah 250g sacharidů denně, lze navýšit dle potřeb matky.

V případě, že nedochází ke zlepšení parametrů, volí se podávání inzulínu.

Porod:

V průběhu gravidity jsou prováděna pravidelná ultrazvuková vyšetření se zhodnocením stavu plodu a jeho váhy a množství plodové vody.

Porod bývá naplánován na období mezi 38.-40. týdnem. O jeho provedení rozhoduje porodník. Často je nutné provést císařský řez, hlavně v případě nadměrného plodu.