Zaměříme se na Svrab u člověka. Dozvíte se jaké jsou obvykle hlavní příznaky a projevy. Uvedeme si také základní informace o léčbě svrabu.

Svrab (scabies)

Svrab se řadí mezi onemocnění kůže, je způsobováno parazitem Sarcoptes scabiei. Tento parazit si tvoří v lidské kůži chodbičky a živí se lidskou kůží. Samičky tam kladou i vajíčka, ze kterých se pak postupně vyvíjí další jedinci. U zdravých jedinců je přítomno většinou 12 Sarcoptes scabiei. U lidí s oslabenou imunitou může být tato množství o hodně větší. Inkubační doba svrabu je 1 měsíc. Svrab se častěji objevuje u dětí než u dospělých. Ptáte se jak vypada svrab? Na kůži se vám objeví svědivé červené pupínky. Objevují se hlavně mezi prsty, v blízkosti pohlavního orgánu, podpaží, ale také u prsních bradavek. Někdy se objeví i svrab ve vlasech. Přenos svrabu probíhá nejčastěji díky kontaktu s nemocným Svrabem, ale rizikové jsou i kontaminované předměty .

Svrab: příznaky a projevy

Svrab u člověka se obvykle bude projevovat především těmito hlavními příznaky a projevy:

  • svědění kůže – na postižených místech. Nejsilnější je svědění v noci na posteli. Nebo v jiných případech kdy dojde k zahřátí kůže.
  • výskyt chodbiček na kůži – můžeme je nejlépe pozorovat mezi prsty. A všude tam kde máme hodně jemnou kůži.
  • vyrážka – vyrážka červené barvy na kůži

Léčba

Ptáte se jak léčit svrab? Určitě je dobré zajít za vaším lékařem, ten vám dobře poradí a předepíše co bude potřeba. Často se využívá výborný prostředek na léčení svrabu sírová mast na svrab. Tyto masti se nanašejí na celé tělo mimo hlavu a krk. Je to asi nejlepší lék na svrab. Součástí léčení svrabu musí být také dezinfekce domácnost, aby se svrab nemohl zase zadními vrátky vrátit.