Krev ve stolici je vždy projevem toho, že není něco v pořádku s nějakou částí trávicího ústrojí. Není tedy možné tento příznak ignorovat a v každém případě je třeba ho konzultovat s lékařem. V tomto článku jsme pro vás připravili malý přehled toho, co vše může být příčinou světlé krve stolici a poradíme, jak se v různých situacích chovat.

Vždy je třeba se o příčinu zajímat!

Lékařka

Lékařka

Na začátek je tu pro vás všechny jedno velké varování, které si prosím, zapište k srdci: pokud pozorujete krev ve stolici, určitě co nejdříve navštivte lékaře a informujte ho o tom. Může se totiž jednat i o velmi nebezpečnou rakovinu! Takže si včasným jednáním můžete zachránit život. Pamatujte si také, že čím více budete návštěvu oddalovat, tím větší šanci dostane nemoc k tomu, aby se rozvinula. Pokud tedy nechcete riskovat, běžte k lékaři nejlépe ihned!

Jak poznat, že se jedná o rakovinu?

Jako laik rakovinu nepoznáte, je ale třeba znát její hlavní příznaky. Pokud se objevuje krvácení z konečníku, může se jednat o rakovinu střev či o rakovinu konečníku. V obou případech jsou příznaky stejné. Objevuje se čistá krev – někdy jen třeba několik kapek, jindy se může jednat i o dost velkou ztrátu. Důležité je, že se krev objevuje téměř při každém vyprazdňování. Kromě toho je možné pozorovat i další příznaky jako je silná bolest břicha a často dochází také střídání průjmu a zácpy. Jestliže takové příznaky pozorujete, neváhejte a běžte k lékaři! Tyto typy rakoviny se totiž jen obtížně léčí, šance je velká jen v případě, je-li nemoc odhalena včas.

Když není třeba se bát

Krvácení z konečníku může mít i mnohem banálnější příčiny, ovšem ani jejich léčbu není radno podceňovat. Na vině může být například crohnova nemoc, dále to mohou být také hemoroidy či anální fisura (natržení stěny konečníku).