Špinění, či dokonce krvácení mimo menstruaci postihuje velké množství žen. Nemusí se jednat o nic závažného, ale na druhou stranu není možné tuto skutečnost podceňovat, a to hlavně v případech, že se jedná o záležitost dlouhodobou či opakující se. Mimomenstruači či mezimenstruační krvácení se také nazývá metrorrhagie.

Příčiny špinění či krvácení mimo menstruaci:

Výkyvy v hladinách hormonů:
 • Ovulační krvácení ‒ tj. krvácení a špinění uprostřed cyklu, kdy dochází k uvolnění vajíčka z vaječníků. V té době se rychle mění hladiny hormonů v těle ženy. Krvácení či špinění trvá většinou 1‒4 dny a může být provázeno bolestmi v podbřišku a celkovou nevolností. Někdy může dojít i ke kolapsovým stavům.
 • V období menopauzy a po ní ‒ v tomto období dochází ke změnám v koncentracích ženských pohlavních hormonů, jsou časté výkyvy a následně dochází k snížení produkce hormonů. Nízká hladina hormonů již není schopna vyvolat „klasickou“ menstruaci a objeví se jen špinění. Může také dojít k přechodnému nárazovému zvýšení hladiny a menstruace se dostaví zcela mimo cyklus či již po skončení menstruování.
Další příčiny:fertilization-1132253_960_720
 • Po pohlavním styku, kdy může dojít k malým poraněním sliznice či děložního čípku, což se projeví špiněním, které má pouze krátké trvání. Pokud se ale tento jev opakuje, je vždy vhodné navštívit gynekologa. Problém může být i např. v nedostatečné lubrikaci…
 • Krvácení při nitroděložním tělísku, to může narušovat sliznici dělohy a také vyvolat zánět, které se může projevit drobným krvácením.
 • Zánětlivá onemocnění ‒ zde se může jednat o vaginální infekce, infekce zasahující děložní čípek či dělohu atd. Nejčastějšími původci bývají chlamydie či gonokoky. Špinění je provázeno také výtokem, který bývá zapáchající a zabarvený.
 • Nezhoubné útvary ‒ různé typy myomů či polypů, které jsou křehké a mohou zakrvácet.
 • Endometrióza ‒ děložní sliznice se nachází mimo dělohu, ale také nakupeně na některých místech dělohy. I tato tkáň navíc reaguje na hormonální výkyvy a může zakrvácet.
 • Prerakovinná stadia rakoviny děložního čípku, kdy dochází ke změnám na sliznici, která může být křehčí a snáze poškoditelná, dochází tedy ke krvácení.
 • Nádory v dutině děložní či na děložním čípku. Nádory jednak poškozují sliznici, ale také mohou svým prorůstáním poškozovat cévy, přičemž dochází ke krvácení. V případě poškození drobných vlásečnic samozřejmě k malému.
 • Časné těhotenství jako známka hrozícího či probíhajícího samovolného potratu. Mnoho žen v prvních měsících těhotenství špiní, nemusí to nic znamenat, ale může jít i o velmi vážný stav, kdy je ohrožen život plodu a je nutné, aby bylo léčebně zasaženo a plod se udržel v děloze. Ne vždy je to však možné.
 • Užívání hormonální antikoncepce, většinou se ale stav upraví po několika cyklech sám, až se dosáhne srovnání hladin hormonů.