Sinusitidy jsou záněty sliznice vedlejších dutin nosních. Nejčastěji bývají postiženy dutiny čelistní a čelní. V případě, že dojde k postižení všech dutin, označujeme tento stav jako pansinusitidu.

Vznik:

Příčiny rozvoje zánětu nosních dutin zahrnují poruchu transportu hlenu a sníženou ventilace dutin. Vývod z nosní dutiny může být uzavřen otokem sliznice, která tak reaguje na infekci, alergeny. Infekce i alergeny pak snižují i pohyblivost řasinek, a tím i k stagnaci hlenu, jenž se hromadí v dutinách a je ideálním prostředím pro pomnožení bakterií. Vývody z nosních dutin mohou být uzavřeny i polypy, nádorem, deviací nosního septa aj.

Příčiny sinusitid:

Na rozvoji sinusitid se podílejí viry, bakterie, u oslabených osob i plísně, hormonální změny, anatomické abnormity – deviace septa, nosní polypy, zvětšené nosní mandle. Sinusitida může být způsobena i nasogastrickou sondou, umělou ventilací aj.

Dělení sinusitid a příznaky:

Akutní:

Trvají do 3 týdnů. Jedná se o bakteriální zánět, který se přidává k virové infekci dýchacích cest. Hlavními původci jsou streptokoky a hemofily. U dětí je jím často branhamela.

Jsou přítomné bolesti hlavy zhoršující se při předklonu, bolesti zubů, hnisavý výtok z nosu, horší průchodnost nosu, narušení čichu, kašel, huhňání, únava se zvýšenou teplotou. Infekce může přejít i do nitrolebí, očnice atd.

Léčba:

Zprvu se volí konzervativní zahrnující klidový režim, antibiotika, nosní kapky, vhodné je též prohřívání paží ve vodní lázni či nahřívání soluxem, to však již ve fázi hojení. Pokud nedojde ke zlepšení a hnis se hromadí v dutinách, je nutné provést punkce dutiny.

V případě dostatečné léčby se sinusitida zcela a bez následků vyhojí.

Subakutní:

Příznaky přetrvávají po dobu 3 týdnů až 3 měsíců.

Chronické:

Trvají déle než 3 měsíce. Příznaky bývají podobné jako u akutní sinusitidy, často jsou ale trochu mírnější. Patří mezi ně trvající zhoršená průchodnost nosu, sekrece, stékání hlenu do krku, bolest hlavy, poruchy čichu. Mohou být i zvýšené teploty, kašel aj. Chronická sinusitida může i exacerbovat a stát se akutní.

Léčba:

U chronických sinusitid je nutné zaměřit léčbu na obnovení ventilace dutin, odstranění infekce.

V léčbě se uplatňují antibiotika v době zhoršení, ale jsou podávána i dlouhodobě. Je možné krátkodobě podávat léky na bázi pseudoefedrinu, které sníží otok, a také léky snižující sekreci hnisu s ipratropiem. Nedílnou součástí léčby pak bývají topické kortikosteroidy, hlavně v případě, kdy je přítomna i alergie. Navíc se u alergiků podávají i léky na alergii – antihistaminika, kromoglykáty aj. Je odporučena také léčba proplachování nosu minerálními vodami, nejčastěji Vincentkou, a také lázeňská léčba

Vyšetření u všech typů sinusitid:

Poklep na postižené dutiny bývá bolestivý, provádí se přední rhinoskopie, diafanoskopie, RTG dutin, popřípadě CT. U podezření na alergie se doplňuje alergologické vyšetření. Při opakovaných či dlouhodobých sinusitidách je vhodné i imunologické vyšetření.