Šedý zákal je oční onemocnění, které se objevuje zejména u starších lidí. V článku si řekneme jaké jsou hlavní příznaky. A jak probíhá léčba šedého zákalu. Většinou se provádí operace šedého zákalu.

Šedý zákal (Katarakta)

Šedý zákal je onemocnění očí, kde dochází k postupnému zakalování čočky v oku. V čočce dochází ke změně chemického složení. Jako nejčastější příčina se uvádí stárnutí. Šedý zákal je však například o hodně častější u lidí, kteří mají cukrovku. Častější je tak u žen, než u mužů. Negativní roli hraje také užívání některých leků, například kortikosteroidů. Svoji roli hraje také stále rostoucí obezita. Mezi další příčiny patří úrazy oka, nádor.

Šedý zákal: příznaky a projevy

Šedý zákal se bude ve většině případů projevovat zejména těmito hlavními příznaky a projevy:

  • zamlžování vidění – máme pocit zamlženého vidění. Jako kdyby jsme se dívaly přes igelitový sáček.
  • menší sytost barev – změna vnímání sytosti barev
  • oslňování očí – ať už od slunce či od projíždějících aut
  • dvojité vidění – někteří lidé mohou vidět dvojitě někdy dokonce trojitě.
  • zhoršuje se vidění na dálku – vidíme hůře na předměty v dálce
  • snížená zraková ostrost

Léčba, operace

Jedinou možností léčby jak se zbavit šedéhého zákalu je v dnešní době operace šedého zákalu. Při operace dojde k tomu, že se odstraní zakalená čočka a umístí se tam místo ní umělá čočka. Vloží se tam tedy umělá nitrooční čočka. Během operace se provede znecitlivění oka. Úplně bez problémů většinou vidíte po 3 týdnech. Nově se při operacích využívá i femtosekundový laser.

Operace šedého zákalu video