Salmonela je nepříjemné onemocnění způsobené bakterií z rodu Salmonela. Dozvíte se jaké bývají hlavní příznaky a projevy. A jak by měla správně vypadat léčba a dieta při salmonele.

Salmonela (Salmonelóza)

Salmonela se nejčastěji přenáší přes potraviny, které byly infikované Salmonelou. Podle posledních průzkumů každý rok v Česku onemocní tímto onemocněníním okolo 30 tisíc Čechů. Mezi rizikové potraviny, které často přenášejí při nedostatečné tepelné úpravě bakterie salmonely patří: kuřecí maso, krůtí maso, vejce (rizikové je zejména volské oko a vejce do skola), zelenina. Přes naší trávicí soustava se pak bakterie přenese do lymfatického systému a následně do krve. Téměř vždy se tedy jedná o přenos z potravin. Inkubační doba je udávaná do 48 hodin, ale někdy se první příznaky objevují i třeba po 5 hodinách. Salmonela se častěji objevuje u lidí s oslabenou imunitou a u malých dětí.

Salmonela: příznaky a projevy

Salmonela o sobě dá nepříjemně vědět především těmito příznaky a projevy:

  • průjem – často kašovitá konzistence. O něco později bude zbarvený dozelena.
  • bolesti břicha – často velmi silné bolesti břicha
  • nevolnost – je nám hodně špatně
  • zvracení – ne vždy se objevuje zvracení
  • horečka – pohybuje se do 39 stupnů Celsia.
  • bolest hlavy – někdy se přidává i bolest hlavy
  • dehydratace – proto je třeba hodně pít, protože díky průjmu vaše tělo ztrácí hodně tekutin a minerálů.

Léčba, jídelníček a dieta a pitný režim

Pokud se jedná o mírnější průběh tak je možné domácí léčení. Základem je pít dostatek tekutin, protože díky průjmům ztrácíme hodně tekutin. Je třeba také nutné aby se dodržovala speciální šetřící dieta. Do jídelníčku budou patřit banány, suchary a bílá rýže, neomaštěná bramborová kaše, dušená mrkev, vývary ze zeleniny. Návrat k normální stravě musí být vždy velmi pozvolný.

Často se také využívá živočišné uhlí . Dobré je také do svého těla probiotika, které budou lépe vytlačovat bakterie Salmonely. Nezapomínejte však na to, že aby se probiotika uchytily na střevní stěně, tak potřebují i prebiotika.

Salmonela v lidském těle video