Řekneme si co to vlastně ta Roztroušená skleróza je. Uvedeme si hlavní příznaky, projevy a znaky tohoto onemocnění, které je v civilizovaných zemích stále častější.

Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex)

Roztroušená skleróza patří mezi nemoci centrálního nervového systému. Samotný princi onemocnění spočívá v tom, že náš imunitní systém špatně reaguje a poškozuje části mozku a míchy. Dochází k demyelinizaci. Tato nemoc nejčastěji propuká od 20 let do hruba 35 let věku. RS je častější u žen než u mužů. O příčinách se zatím pouze spekuluje a zatím nebyla objevena přesná příčina. Mezi uvažované příčiny Roztroušené sklerózy patří: nedostatek vitamínu D, dlouhodobý nadměrný stres, kandidóza (přemnožení kvasinek v těle), lepek, nedostatek vitamínu B12, virové infekce, borelióza a další možné příčiny.

Roztroušená skleróza: příznaky a projevy

Roztroušená skleróza se většinou projevuje především těmito hlavními příznaky a projevy:

  • mravenčení – prvně se objevuje zejména mravenčení v rukou a nohou
  • snížená citlivost – projevuje se zejména na rukou
  • špatná koordinace pohybů – máme problémy s určitými pohyby.
  • poruchy vidění – může se projevovat pouze na jednom oku
  • únava – často má chronický charakter a cítíme se neustále unavení a bez štávy.
  • deprese – a celkový pokles radosti z našeho života.

Léčba a dieta

Zatím neexistuje žádný lék, který by dokázal RS zcela vyléčit. V dnešní době se medicína snaží hlavně o snížení obíží. Předchází se vznikání ataky. Léky hlavně zpomalují samotný průběhe Roztrošené sklerózy.

Velmi důležité je také být v psychické podobě. Toto se ale snadno říká, ale hůře koná. Myslete na to, že stres dále oslabuje váš imunitní systém. Berte nemoc jako určitou výzvu.

Je dobré také svoji stravu upravit takovým způsobem, aby odpovídala zásadám zdravé výživy. Je potřeba omezit cukry a jednoduché sacharidy. Nahradíte je sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Spekuluje se také o tom, že je dobré ze své stravy úplně vyřadit lepek. To ale berte spíše jako úvahu, ne jako fakt.

Videa s tématikou RS

RS animace