Puchýře na nohou jsou velmi nepříjemné a dokážou nám při chůzi způsobovat opravdu hodně bolesti. Řekneme si jak postupovat při ošetření puchýře na nohou a jak předcházet tomu, aby se nám puchýře na nohou již znovu netvořily.

Proč se vytvoří tlakové puchýře na nohou?

Puchýře na nohou vznikají typicky po dlouhé chůzi, kdy jsou boty moc těsné, nebo naopak moc volné a noha tam pak jezdí a to způsobuje tření a výsledkem je puchýř. Typicky se to stává v nových botech, které jsme ještě nerošláply. U některých lidí může být příčinou ortopedická vada. Puchýře se tvoří hlavně na patách, ale může se objevit také na palci nebo na malíčku. Nebo na plosce nohy. Při vzniku puchýře dochází k tomu, že se pokožka oddělí od škáry. V tomto prostoru je pak tkáňová tekutina, která by měla chránit další tkáně.

Jak ošetřit puchýře na nohou?

Vede se velká polemika o tom, jestli se má puchýř propichovat nebo se naopak nemá propichovat. Podle mě je lepší puchýře nepropichovat. V případě propíchnutí, totiž hrozí infekce. Tělo samo ví co je pro něj dobré a tak puchýře zbytečně nepropichujte. Pod puchýřem se začne tvořit nová pokožka. Na nohách však často dojde k tomu, že puchýř praskne. Nestříhejte ho, pouze použijte desinfekci a puchýř přelepte náplastí.