Krční páteř jakožto nejpohyblivější část páteře je nejčastěji postižena degenerativními změnami. Rozvíjejí se s věkem, různě rychle v různém rozsahu. Jedná se o postižení kostních struktur, meziobratlových plotének, kloubních pouzder, vazů, svalů…Tyto změny jsou provázeny bolestmi, útlaky nervů, přetížením svalů krku aj.

Druhy postižení:

1. Výhřez meziobratlové ploténky – postižené jsou krční ploténky, což způsobuje bolest, uskřinutí nervů a omezení pohybu. Bolesti vystřelují do končetin, mohou být i poruchy čití, brnění i hybnosti.

Diagnostika: diagnózu určuje neurolog, který provádí fyzikální vyšetření.

Zobrazovací metody: CT, magnetická rezonance.

Poškození nervů se diagnostikuje pomocí vyšetření EMG, které zaznamenává nervosvalový přenos.

Léčba:

Konzervativní zahrnuje podávání léků proti bolesti a rehabilitaci, v případě zhoršení obtíží se může pacient hospitalizovat a léky se podávají v podobě infúzí. Rehabilitace je dlouhodobá. Využívají se i topické léky, tj. masti, gely…

Operační léčba na neurochirurgickém pracovišti.

2. Akutní blok krční páteře, ústřel – nejčastěji se rozvíjí z přeležení, ale také při prudkém pohybu hlavou a krkem, „ofouknutím“, tyto stavy vedou k reflexnímu stažení svalů následným blokovým postavením obratlů.

Léčba ústřelu:

Podávají se léky uvolňující svaly, aplikuje se suché teplo, krční límec i masti a gely.

Následně je vhodné zařadit cvičení, které zpevní svalstvo a pružnost páteře.  Cvičení je nutné konzultovat s fyzioterapeutem či rehabilitačním pracovníkem.

3. Degenerativní onemocnění páteře – osteochondróza, osteofyty

Degenerativní onemocnění přibývají s věkem, jsou to nemoci z opotřebení.

Často vede k trvalé invaliditě. S degenerací kostěných, chrupavčitých se pojí se stlačením nervových struktur. V takovém případě je nutné operativně uvolnit tyto struktury, aby nedošlo k nevratnému poškození nervů. Postižený nebývá pouze jeden obratel, ale jedná se o vícečetné postižení.

Osteofyty jsou kostní nárustky vznikající na podkladě zánětlivých reakcí při postižení páteře a vede k přestavbě kostních struktur. Nebezpečné je, pokud osteofyty rostou do páteřního kanálu.

Diagnostika: hlavními způsoby jsou fyzikální vyšetření hybnosti a popis obtíží pacienta

Zobrazovací metody, zde vede RTG, CT, možné je využít i magnetickou rezonanci.

Léčba: u osteochondrózy je možné zvolit konzervativní v podobě rehabilitací, používáním léků tlumících bolest.

Chirurgická: uvolnění utlačených nervových struktur, je možné provést fúzi obratlů, umístit odstranění výrůstků.

Ostatní druhy onemocnění krční páteře:

  • Nádory – osteoid osteom, osteoblastom, osteosarkom, mnohočetný myelom, metastázy
  • Onemocnění kostí či záněty – ty vyvolávají sekundární vertebrogenní syndrom, Bechtěrevova nemoc, infekce pronikající co kostí
  • Úrazy, zlomeniny obratlů