Jedná se o operační zákrok, kdy je odstraněna celá děloha z malé pánve ženy.

Důvody odstranění dělohy:

  • Tvorba nezhoubných nádorůmyomů, jež jsou velké a samostatně neodstranitelné
  • Podezření na onemocnění dělohy, která by mohla ohrozit život
  • Přítomnost zhoubných nádorů v děloze
  • Endometrióza

Existují i akutní případy – např. odstranění dělohy při porodu, kdy nelze zastavit krvácení, při vrostlé placentě.

Přístupy odstranění dělohy:

Abdominální přístup

Řez je veden přes stěnu břišní. Používá se buď podélný ve střední čáře, nebo příčný nad stydkou sponou. Po protětí celé břišní stěny se děloha uvolní ze svých závěsných vazů a od močového měchýře, protne se pochva v oblasti úponu na dělohu a je zašita a děloha je vyjmuta. Po zákroku zůstává jizva a pobyt v nemocnici bývá cca týdenní.

Přes pochvu – vaginálně

Děloha je odstraněna pochvou. Tento zákrok je vyhrazen pro menší dělohy a v případě, že není operace spojená i s odstraněním vaječníků. Pochva se v oblasti okolo čípku odřízne. Operatér proniká mezi dělohu a konečník ze zadní strany a z přední mezi dělohu a močový měchýř. Následně se protínají vazy, na kterých je děloha zavěšená, podvazují se cévy a přerušují vejcovody. Poté je děloha skrz pochvu odstraněna a pochva uzavřena.

Laparoskopicky a laparovaginálně

Tento typ je kombinací laparoskopie a vaginálního odstranění dělohy. Nejčastěji se používá laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie.  Operatér vstupuje do břišní dutiny nástroji, včetně optiky přes pupeční jizvu a dalšími třemi místy v dolní části břicha. Může tedy zrakem kontrolovat pohyb nástrojů, uvolnit jimi vazy, vaječníky atd. Operace se dokončuje vyjmutím dělohy přes pochvu.

Někdy se společně s dělohou odstraňují i vejcovody a vaječníky, popřípadě i lymfatické uzliny v případě malignit.

Nejčastější komplikace:

Ke komplikacím může dojít při operaci, v takovém případě je to hlavně krvácení, které může vyžadovat transfúzi, mohou být poraněny okolní orgány.

Pooperační komplikace pak mohou být způsobeny změnou anatomických poměrů, které po hysterektomii v malé pánvi nastanou. Preventivně bývá pacientka zacévkovaná, jelikož mže dojít k zhoršení vyprazdňování močového měchýře. Podobně se musí počítat i s poruchou střevní pasáže, proto je doporučováno držet pár dní odlehčující dietu.

Jako u každé operace může dojít k infekci operační rány a s tím i zhoršení hojení.

Vzácněji pak může dojít k rozvoji močové infekce či tvorbě trombů v malé pánvi. Mohou vznikat i píštěle – vznikají spojky mezi pochvou a močovým měchýřem, některou částí střeva, močovou trubicí či močovodem.

Důsledky operace:

  • Sterilita ženy
  • Ukončení menstruace
  • Po větších výkonech může sestoupit pahýl pochvy