Nosní polypy jsou jednou z nejčastějších příčin snížené průchodnosti nosu, zhoršení čichu i vodnaté rýmy. Jedná se o nenádorové zduření, výchlipky nosní sliznice a/nebo vedlejších nosních dutin.

Nosní polypy mohou být solitární, tj. ojedinělé, ale také vícečetné.

Příčina vzniku:

Jedná se o multifaktoriální onemocnění. Mnohdy se příčina nezjistí. Nejpravděpodobněji vznikají následkem dlouhodobého dráždění nosní sliznice. Nejprve dojde k otoku sliznice a otok následuje gravitaci, směřuje tedy dolů a vzniká polyp. Rostou pomalu a také pomalu uzavírají průduchy a nosní dutiny.  Často jsou polypy spojené si chronickou rýmou a záněty dutin, bronchiálním astmatem, alergiemi atd.

Nosní polypy se mohou vyvinout v každém věku. Výskyt je vyšší u mužů než u žen. U dětí je najdeme výjimečně.

Příznaky:

  • Oboustranné zhoršené dýchání nosem, uzavření nosních průchodů, nemocný musí dýchat ústy
  • Vodnatý výtok
  • Zhoršení čichu
  • Změna hlavu, huhňavost
  • Slzení
  • Kýchání
  • Svědění v nose
  • Poruchy spánku s chrápáním a apnoe
  • Bolesti hlavy
  • Tlak v dutinách

Příznaky se s růstem polypů zvýrazňují. Dostavují se i záněty vedlejších nosních dutin, polyp může vyrůstat z nosní dírky, ale také se dostávat do krku. S růstem polypů může dojít také k narušení kostěných struktur nosu a dutin.

Diagnostika nosních polypů:

Vyšetření provádí lékař ORL nebo alergolog.

Provádí se rhinoskopie přední i zadní a endoskopie nosních dutin pomocí nahřátého zrcátka.

Je též dělán rentgen pro zjištění polypů v dutinách, přesnější údaje potom podá CT, ozřejmí přesnou velikost a umístění polypů.

Dále se provádí alergologické, imunologické a pneumologické vyšetření.

Nezastupitelnou roli má také cytologické vyšetření, kdy se provádí stěr z povrchu polypů, méně často se provádí biopsie v lokální anestezii, vyloučí se tak zhoubný nádor.

Léčba nosních polypů:

Jsou dvě léčebné možnosti, a to konzervativní a chirurgická.

Důležité je zahájit léčbu co nejdříve, je možné použít lokální preparáty nebo celkovou farmakoterapii. Podávají se kortikoidy, antihistaminika, obojí je možné podávat přímo do nosu či celkově. Pokud je přidružen hnisavý výtok, podávají se i antibiotika a mukolytika, rozpouštěče hlenu.

Pokud se stav nelepší a dochází k růstu polypů, přichází na řadu chirurgická léčba s odstraněním polypů, je snaha zachovat co nejvíce zdravé sliznice a zároveň odstranit celý polyp a postiženou tkáň, jelikož může dojít a také dochází k recidivám. Zákrok se provádí v lokální, v případě nutnosti celkové narkóze. Při odstraňování polypů nosních je možné použít i laser, jedná se o polypectomii laserovou diodou. Po zákroku, který je nebolestivý odchází pacient domů.

V celkové narkóze se odstraňují hlavně polypy v nosních dutinách. Jedná se o endoskopickou operaci.

Jak již bylo zmíněno, u polypů je riziko recidiv, tj. znovuvytvoření. Nikdy tedy není jisté, zda je léčba dostatečně účinná.