Nitrity (dusitany) v moči jsou známkou bakteriální infekce močových cest. U zdravých lidí je v moči téměř nulová hodnota nitritů. V těle se totiž netvoří. Nejsou v něm přítomné potřebné enzymy.

Bakteriální infekce močových cest jsou velmi častými infekcemi, kterými trpí častěji ženy, což je dáno kratší močovou trubicí.

Nitrity v moči se objevují hlavně v přítomnosti G negativních bakterií v močových cestách, hlavně v močovém měchýři. Jedná se hlavně o bakterie Escherichia coli, Proteus, stafylokoky, Klebsiella atd. Tyto bakterie totiž umí redukovat dusičnany, které se v moči běžně nacházejí, na dusitany. K tomu mají speciální enzymy.

Vyšetření na přítomnost nitritů:

Vyšetření na přítomnost dusitanů se provádí z první ranní moči. Bakterie mají čas přeměnit dusičnany na dusitany. To samozřejmě nějaký čas zabere. Není proto vhodná moč, kterou vymočíme ve velmi krátké době po předchozím močení. Dusitany se nemusí zvýšit, byť je infekce přítomná.

Den před vyšetřením se také doporučuje konzumace potravin, které obsahují dusičnany, aby měly bakterie z čeho dusitany vyrábět. Jedná se hlavně o zeleninu. Pokud by chyběly látky, z nichž vznikají dusitany, opět by byl výsledek zkreslený, byť by infekce přítomná byla.

Provedení testu na nitrity:

Ke stanovení dusitanů se využívají detekční proužky, které se vloží do moči. Dojde k růžovému obarvení detekčního proužku.  Je to velmi rychlá a přesná metoda. Výsledek je znám do několika málo minut. Je samozřejmě možné provést i biochemické vyšetření v laboratoři.

Výsledky testů, pozitivita testu:the-test-1006795_960_720

Pokud vyjde vyšetření pozitivní a dodržíme výše stanovené, je možné říct, že je v močových cestách bakteriální infekce. Ale není to možné opačně. Nepřítomnost zvýšené koncentrace nitritů nevylučuje bakteriální infekci. V močových cestách mohou být jiné druhy bakterií, které nepřeměňují dusičnany na dusitany.

Kdy se test provádí:

Při podezření na bakteriální močovou infekci. Tu nejčastěji provází bolesti v podbřišku, časté močení, močení v noci, pálení při močení, řezání atd. Může být také přítomná jiná barva moči, např. načervenalé zabarvení v přítomnosti krve v moči, či jiný zápach. Může být také přítomná bolest zad, teplota atd.

Mohu si infekci G- bakteriemi zjistit sám?

Odpověď zní ano. Potřebné proužky či celý test na zjištění močových cest je volně dostupný ke koupi v lékárnách. Pokud vyjde pozitivně, či potíže přetrvávají nebo se zhoršují, je nutné navštívit lékaře, aby provedl další vyšetření. Nejčastěji se jedná o kultivaci moči, aby se zjistilo, jaký druh bakterie je v moči přítomen. Mikrobiologická laboratoř testuje i citlivost na antibiotika. Lékař tak může nasadit takové léky, které bakterie zničí, nejsou na ně rezistentní.