Nedaří se vám počít dítě a začínáte být zoufalá? Pokud jste si jistá, že se vaše rodina přirozenou cestou nerozroste, můžete se přiklonit k alternativnímu řešení. A dostanete na výběr rovnou z několika možností. Otázka zní, zda byste měla podstoupit asistovanou reprodukci, nebo si dítě adoptovat. Bezesporu půjde o jedno z nejtěžších rozhodnutí, která v životě učiníte.

Nepodléhejte stresu a snažte se myslet racionálně

Když se nedaří počít dítě přirozeně, partneři se dostávají do velkého psychického stresu. S každým dalším neúspěšným pokusem míra zklamání roste, až překročí únosnou hranici. Některé vztahy takto vypjatou situaci nezvládnou, a proto je vhodné učinit zásadní rozhodnutí mezi IVF a adopcí, co možná nejdříve. Respektive bezprostředně poté, co problémy s otěhotněním potvrdí lékař.

Lékař

Priority se většinou změní

Pro většinu lidí je asistovaná reprodukce jasnou volbou a adopci pokládají až jako poslední možnost. Obecně však nelze tvrdit, co je lepší. Vždy záleží na psychických a fyzických limitech obou z páru, jejich finančních možnostech a v neposlední řadě také na etickém hledisku. Například pro věřící je umělé oplodnění až na druhém místě, případně o něm neuvažují vůbec, protože je proti jejich víře.

Někteří lidé zase nechtějí, aby se o jejich problému dozvědělo blízké okolí, a proto pečlivě zvažují každý krůček. A pak jsou zde páry, pro které je adopce schůdnější než darování oocytů či spermií. Dalším důvodem k adopci je několik neúspěšných pokusů o otěhotnění formou IVF. S každým dalším neúspěchem touha po dítěti roste a partneři postupně mění priority.

Těhotenství

Není na co čekat

Jak se k tomu postavíte vy, je čistě vaše věc. Měla byste si však uvědomit, že úspěšnost umělého oplodnění není stoprocentní. Naopak se pohybuje kolem padesáti procent a klesá v závislosti na věku a zdravotním stavu ženy. Mladší pacientky mají mnohem vyšší šanci, že se léčba podaří.