informujeme o nemocech
Lumbální punkce
Lumbální punkce patří mezi diagnostické metody využívané hlavně pro ověření a zjištění neurologických a infekčních onemocnění. V některých případech lze lumbální punkci použít i jako léčebnou techniku pro snížení nitrolebního tlaku.
Lumbální punkcí se odebírá vzorek mozkomíšního moku. Mozkomíšní mok je u zdravého člověka čirá nažloutlá sterilní tekutina, která je vytvářena v epitelem v mozkových komorách a jimi také protéká, koluje, i do míšního kanálu. Má za úkol chránit mozek před otřesy, nárazy na lebeční kosti, udržuje tkáň pod jistým tlakem, dopravuje k mozku živiny. Navíc se do něj vylučují odpadní látky z mozkové tkáně. Vyrovnává též změny nitrolebního objemu krve. Mok se vstřebává do žilní krve.
V případě patologií nervového systému se mění složení mozkomíšního moku. Některé patologie lze zjistit již pouhým pohledem na odebraný mok, u krvácení má načervenalou barvu, u hnisavých bakteriálních infekcí bývá zakalený. U krvácení do mozku nalézáme v moku červené krvinky, u infekcí je možné nalézt patogena, protilátky, imunitní buňky, ty mohou být přítomny i u autoimunitních onemocnění či nádorech. Patologické je též zvýšení hodnot bílkovin, sacharidů, laktátu či chloridů.
Důvody k odběru mozkomíšního moku:
- Diagnostika infekčních chorob nervového systému, tj. encefalitid, meningitid
- Diagnostika demyelinizačních nemoci, tj. roztroušená skleróza
- Zjištění krvácení v centrální nervové soustavě
- Zjištění přítomnosti národů a metastáz v centrální nervové soustavě
Kdy se nesmí provádět:
- Vysoký nitrolební tlak
- Infekce v místě vpichu
- Sepse
- Poruchy srážlivosti krve
- Poškozená páteř s deformací obratlů
Provedení lumbální punkce:
Provádí se pomocí punkční sady, která se skládá ze speciální duté jehly. V jejím nitru se při zavádění nachází kovové vlákno, tzv. mandrén, které se po zavedení vytahuje. Mok vytéká dutou jehlou a odebírá se do sterilní plastové zkumavky.
Lumbální punkce se provádí tak, že je pacient položen na bok, kolena má přitažená k hrudníku a hlavu také, aby došlo k maximálnímu vyhrbení bederní páteře. Dále je možné provést punkci i u sedícího pacienta, který se předkloní. Díky vyhrbení se zvýší rozestup mezi obratlovými výběžky.
Musí se najít správné místo vpichu, tj. prostor mezi 3. a 4. bederním obratlem, nebo mezi L4/L5.
Místo vpichu je nutné vydezinfikovat. Provádí se lokální podkožní anestezie. A jehla se opatrně vpíchne do míšního kanálu, odkud pak volně odkapává mok do připravené zkumavky. Odebírá se jen malé množství asi 3‒4 ml.
Vzorek je podroben biochemickému, mikrobiologickému, cytologickému i imunologickému vyšetření.
Po odběru má pacient ležet v klidu v poloze na zádech, a to cca 24 hodin, aby se vyhnul nepříjemným stavům, jako jsou bolesti hlavy či nevolnost.
Komplikace:
- Parestézie dolních končetin
- Otok a zánět v místě vpichu
- Bolest hlavy
- Poruchy vědomí
- Nevolnost
- Zvracení
- Poruchy močení
Tento příspěvek napsal holmannova, 12.10.2015 v 0.30 do rubriky Vyšetření. Můžete sledovat komentáře na tento článek pomocí . Můžete taktéž zanechat komentář nebo odkázat z Vašeho vlastního webu. |
Další články z rubriky
- Leptin
- Odběr mozkomíšního moku, lumbální punkce
- Prolaktin
- Parathormon, PTH
- Noradrenalin, norepinefrin
- Testosteron
- Nitrity v moči, dusitany v moči
- Erytropoetin, EPO
- Hamburgerův sediment
- Jaterní testy
- ASLO – anti-streptolyzin O
- Prostatický specifický antigen (PSA)
- Laktát
- Kreatinkináza
- Cholesterol LDL a HDL
- Hematokrit
- Glykovaný hemoglobin
- Neutrofily, neutrofilní granulocyty
- Lymfocyty
- Eozinofily – eosinofily
- Bilirubin
- Histologické vyšetření, histologie
- Kolposkopie
- Uroflowmetrie
- Spirometrie
- Další články z rubriky 'Vyšetření' »