Lámání nehtů není jen estetickým problémem, může být příznakem některých i vážnějších onemocnění. Nejčastěji se však jedná o nedostatek některých druhů živin a vitamínů a minerálů.

Nehet je rohová ploténka, která vyrůstá z nehtové matrix, je tvořena z tvrdého keratinu. Roste cca 0,045 mm za den.

Za lomivostí nehtů může stát

  • Věk: s přibývajícícm věkem klesá tvorba i kvalita nehtů. Dochází k jejich oslabování a více se lámou. Jedná se o přirozený jev.
  • Vlivy působící na nehty: podobně jako pokožku mohou dráždit a poškozovat vnější vlivy, stejně jsou na tom i nehty. Lámavost zvyšuje např. máčení ve vodě, vystavování některých čističům, chemikáliím i nevhodné kosmetice. Často se s tímto problémem setkáváme u uklízeček, kuchařek, chemiků atd.
  • Nedostatek živin: pro tvorbu nehtů jsou potřebné také kvalitní bílkoviny, pokud je nepřijímáme v potravě, může se zhoršit stav nehtů, ke štěpení a lámavosti. S tímto problémem se setkáváme u lidí s mentální anorexií.
  • Nedostatek vitamínů: vitamín C a vitamíny skupiny B se podílejí na kvalitě nehtů. Jejich nedostatek se tedy projeví jako snížení kvality nehtů, včetně zvýšené lámavosti. Pokud je narušena i tvorba nehtu jako taková, je často na vině nedostatek biotinu, tj. vitamínu H.
  • Nedostatek minerálů a stopových prvků: kvalita nehtů výrazně klesá i v případě, že tělu nedodáváme potřebné množství minerálů a stopových prvků, jedná se hlavně o vápník, křemík, zinek či železo. Nedostatek minerálů nemusí být jen z nedostatečného příjmu, ale provázet i některá onemocnění, která omezují vstřebávání živin, např. střevní záněty.
  • Infekční onemocnění nehtů: nehty bývají poměrně často, zvláště ty na nohou, napadeny plísněmi (onychomykóza). Ty narušují stavbu nehtu, nehtové lůžko atd. Infekce se projevuje zánětem, otokem, nehtové lůžko bývá zažloutlé, nehty hrubnou, ztrácí svou hladkost a lesklost. V pozdějších stadiích se nehty lámou a drolí. Nemoc je možné léčit, ale léčba je často dost náročná a dlouhodobá.
  • Hormonální změny, např. snížená funkce štítné žlázy: snížení funkce štítné žlázy je spojené také s narušením energetického metabolismu, což naruší stav pokožky, vlasů, ale také nehtů.
  • Nadměrné množství selenu: kvalitu nehtů ovlivňuje i nadměrné množství selenu, k tomu dochází hlavně v případě, že přijímáme potravní doplňky, které selen obsahují.
  • Menopauza: v průběhu menopauzy dochází k poklesu ženských pohlavních hormonů, hlavně estrogenu. To ovlivňuje metabolismus živin i vody a tím se může zhoršit kvalita nehtů.

Řešení lámavosti nehtů:

Je nutné zjistit příčinu a dle ní navrhnout řešení. Mnohé spadají do kompetence lékaře, a je nutné léčit vyvolávající onemocnění, tj. kožní lékař, endokrinolog, internista atd.

Pokud nejde o onemocnění těla, je vhodné změnit stravování, zvýšit příjem vitamínů a minerálů.

Na zkvalitnění nehtů je možné využít různé koupele, oleje, včelí vosk, ale také lak na nehty obohacený vápníkem atd.