Kuří oko jsou malé plošky, na nichž je odumřelá a zrohovatělá kůže. Kuří oko vzniká v oblastech, které jsou vystaveny zvýšenému tlaku a tření. Nejčastěji v oblastech vystupujících kostí, kloubů. Někdy si je lidé pletou s bradavicemi. Kuří oka se ovšem tvoří jen na nohách a jsou na rozdíl od bradavic nepřenosná. Příčinou vzniku kuřích ok jsou nejčastěji špatně zvolené boty, které tlačí na prs proti kosti.

S kuřími oky se častěji setkáváme u žen, které si častěji kupují nevhodné boty, a to hlavně s úzkou špičkou, která nadměrně stlačuje palec a malíček.

Nemusí jít však jen o nevhodnou obuv, ale také o ortopedickou vadu, špatné postavení nohy, prstů, např. vbočený palec.

Rozeznáváme dva typy kuřích ok:

  • Měkká kuří oka – dělají se na nohou mezi prsty. Díky vlhkosti a teplu, které v tom místě je, zůstávají měkká. To však neznamená, že mohou méně bolet.
  • Tvrdá kuří oka – tento typ vzniká na povrchových, horních částech, tj. oblast kloubů, špičky, boční strany prsů nohy atd. Jádro kuřího oka utlačuje nervová zakončení, čímž vyvolává bolest.

Příznaky:

Kuří oko bývá cca 3−12 mm velký okrsek zrohovatělé kůže. Bolest je způsobena zanořeným jádrem, které dráždí nervová zakončení a tlačí i proti kosti.

Kuří oka mohou znepříjemňovat chůzi, dělají ji bolestivou.

Léčba kuřího oka:

Kuří oka je vhodné řešit s pedikérem, chirurgem, popř. je odstranit sami. Je nutné vyjmout i zanořené jádro.

Postup zbavení se kuřího oka pedikérem zahrnuje seříznutí ostrou žiletkou a následně se může přelepit speciální na kuří oka určenou náplastí, které obsahují kyselinu salicylovou.

Existují i masti, tinktury, které pomohou „doléčit“ či léčit kuří oko, i ony mohou obsahovat kyselinu salicylovou.

Další možností je využít laserového odstranění, které však může být značně bolestivé.

Mezi méně časté postupy patří zmrazení tekutým dusíkem, který vede k vytvoření puchýře, který se i s kuřím okem vystřihne.

V případě chirurgického ošetření se jedná o vyříznutí kuřího oka při místní anestezii.

Sami můžeme nohy máčet do doby, než kůže zbělá a pak se útvar odstraní ostrým nástrojem i s jadérkem. Šetrnější je pak opakování koupelí s pomalým odrolováním kuřího oko. Po každém zásahu do kuřího oka je vhodné jej následně ošetřit, tj. vydezinfikovat lihem či jódem a přelepit náplastí.

Existují i doporučené, ověřené alternativní recepty, např. použití citronové šťávy, rozmačkaného česneku či plátku syrové cibule namočené v octu, který se na kuří oko přiloží. Je možné též koupat nohy v horké vodě s mořskou solí či octem.

V případě, že za vznikem kuřích ok stojí obtíže s nohama, prsty, je nutné problém řešit s ortopedy, neboť se bude stále vracet.

Prevence vzniku kuřích ok:

Důležitější než léčba je ovšem prevence. Je nutné vyměnit tlačící obuv za pohodlnou. Od otlaků mohou pomoci i gelové či ortopedické vložky.

Je též doporučováno obrušovat plosky nohy a prsty pemzou.