Jizva vzniká na kůži a ve tkáni, která byla poškozena, jedná se o útvar, kterým se pokožka hojí, zaceluje ránu. Jizvy se často zahojí a nezbudou po nich stopy, ale mnohdy se kůže hojí jizvou, která přesahuje samotné poškození kůže. Je to tedy porucha hojení, která má ale i výrazný kosmetický dopad na člověka.

Keloidní jizva:

Dochází ke zmnožení vaziva při hojení rány a vytváří se útvar keloid. Tento vystupuje nad povrch pokožky, je větší než rána samotná. Zprvu může mít nafialovělou, červenou barvu, později vybledne. Na jeho povrchu nejsou žádné potní, mazové žlázky ani chlupy. Ačkoli jiné typy jizev postupně regredují, tato ne. Jizva může svědit, pálit i bolet a samozřejmě je tu aspekt estetický.

Keloidní jizvy vznikají nejčastěji při poranění pokožky hrudníku, v oblasti ramen, šíje, obličeje. Keloidy se častěji tvoří u lidí s vyšším množstvím pigmentu.

Prevence a léčba:

Důležitá obrana proti vzniku keloidních jizev je prevence. Je možné omezit riziko jejich vzniku.

Mohou být různé preventivní přístupy, např.

1. Podpora pevnosti tkáně ‒ když se z jizvy vytáhnou stehy, tak stále ještě dochází k její tvorbě a přestavbě, oproti okolní kůži má sníženou odolnost. Je možné ji „zpevnit“ steristripy tak, aby bylo zabráněno jejímu rozstupu.

2. Masáže ‒ s nimi je nutné nějakou dobu po vytvoření jizvy počkat. Tlakové masáže je možné začít dělat až tak za 3‒4 týdny po operaci či poranění. Masáže pomáhají měknutí jizev a jejich „zanoření“ do okolní tkáně.

3. Promašťování ‒ jizvy mohou mít větší tendenci k vysychání, nemají mazové žlázky, a podráždění. Pokud je promašťujeme, omezujeme tyto faktory, které by pak mohly vést ke stimulaci růstu jizvy.

4. Ochrana jizvy ‒ jizva by měla být před dokončením jejího vytvoření chráněna proti dráždění, např. tření oblečení, UV záření.

5. Speciální preparáty na jizvy ‒ na trhu jsou k dostání preparáty, gely, krémy, které jsou speciálně vytvořené pro léčbu jizev.

Pokud se jizvy přes preventivní opatření vytvoří, je možné zvažovat léčbu.

Keloidní jizvu je možné léčit několika způsoby:

  • Excize jizvy ‒ jizvy je chirurgicky odstraněna, vyříznuta, je zde však riziko, že se keloid znovu vytvoří.
  • Laserové zákroky ‒ těmi se koriguje vzhled jizvy. Využívá se fotodymanické terapie a intenzivního pulzního světla. Nejčastěji klienti docházejí po 2‒4 týdnech na zákroky, kterých bývá nejčastěji 8.
  • Fototerapie ultrafialovým zářením A ‒ touto terapií se indukuje aktivita enzymu kolagenázy a metaloproteináz, které štěpí nadměrně vytvořenou tkáň, kolagenní vlákna, a může dojít k snížení tloušťky jizevnaté části.
  • Kryochirurgie pomocí tekutého dusíku ‒ terapie se skládá z cyklů, kdy dochází ke zmrazování a rozehřívání, cyklus trvá cca 10‒30 sekund. Zákrok se opakuje po 20‒30 dnech.
  • Lokální přípravky aplikovatelné do místa poškození, obsahují např. cytostatika, interferony, kortikoidy.