Většina z nás si pod zápalem plic představí stav, kdy člověk trpí vysokou horečkou a kašlem. Je to ovšem jen velmi zúžená představa. Existuje totiž hned několik druhů zápalů plic, které se od sebe liší především původcem, který nemoc vyvolal. V tomto článku najdete základní přehled zápalů plic, dozvíte se, jak se nemoc projevuje a podíváme se také na léčbu a prevenci.

Druhy zápalů plic

Zápal plic

Zápal plic

Lékaři rozlišují hned několik druhů této nemoci. Asi nejčastější je zápal plic, který způsobují bakterie (často je to streptokok) a viry. Tento vzniká vdechnutím bakterie, která se usadí v plicích. Dalším typem je zápal plic, kterým se můžete nakazit v nemocnici. Vzniká tak, že se člověk nakazí specifickými nemocničními bakteriemi. Dalším typem je zápal plic, který vznikne jako reakce organismu na již probíhající nemoc. Rizikový je především u osob s rakovinou nebo AIDS. Tento zápal je vyvoláván houbami. Nemoc může vzniknout i u osob, které jsou dlouhodobě upoutány na lůžko. Je to následek hromadění hlenu v zádové partii.

Projevy zápalu plic

Ve všech případech jsou příznaky zápalu plic podobné.  Na začátku nemoci se dostavuje kašel. Může být suchý, postupně přechází v kašel s hlenem. Někdy může být i tak silný, že se nemocný dáví. Typickým projevem je vysoká horečka. Objevuje se také silná bolest na hrudi a typická je také nadměrná dušnost. Nemoc se léčí podáváním antibiotik, dále také léků na zmírnění horečky a kašle. Důležitý je klid na lůžku a příjem tekutin.

Na co je třeba si dát pozor

Zápal plic je nemoc, která může na životě ohrozit zejména malé děti a také seniory. Často jsou proto tyto věkové skupiny hospitalizovány. A jak nemoci předejít? Pomoci může jen zdravý životní styl – tedy dostatečný přísun vitamínů a pravidelný pohyb, aby bylo tělo v dobré kondici.