Hořkost v ústech je relativně častá zdravotní obtíž. Není spojena jen s jedinou příčinou, těch může být mnoho. Je tedy nutné přistoupit k tomuto problému komplexně a hlavně v co nejdříve vyloučit některá onemocnění, která mohou být hořkostí v ústech provázena. Většinou se ale jedná spíš o obtěžující než závažný příznak.

Příčiny způsobující pocit hořkosti v ústech:

1. Problémy v ústní dutině

V oblasti ústní dutiny bývá příčina hořkostí v ústech nejčastěji. Jedná se hlavně o zanedbanou ústní hygienu. V dutině ústní se mohou přemnožit bakterie, rozvinout se záněty dásní, dojít k vzniku zubního plaku a kazů, což může být provázeno hořkostí. Podobně pak mohou být v ústní dutině a na jazyku přemnoženy kvasinky. Při vylepšení hygieny a vyřešení zubních a infekčních potíží hořkost rychle mizí.
2. Obtíže v oblasti zažívacího traktu

V oblasti zažívacího traktu může hořkost v ústech způsobovat refluxní choroba jícnu, kdy se vrací žaludeční šťávy do jícnu, někdy i do dutiny ústní. To se projevuje pachutí v ústech a pálením žáhy. Více se pak tato hořkost objevuje v poloze vleže. Dalším faktorem, který se podílí na hořkosti v ústech, mohou být i žaludeční vředy.

3. Medikamenty

Užívání mnoha léčiv může být provázeno pocitem hořkosti v ústech. Jedná se např. o antidepresiva, ale i některá antibiotika, třeba ta ze skupiny makrolidů. Častěji se tento jev objevuje u pacientů, kteří užívají vícero léků.

4. Hormonální vlivy

Pocit hořkosti v ústech se může objevovat také v závislosti na změnách hladin hormonů v průběhu menstruačního cyklu a také v přechodu, menopauze.

5. Psychické příčiny

Hořkost v ústech se nemusí pojit s žádnou nemocí či další požitou látkou. Může být způsoben psychickými obtížemi a stresem.

6. Otravy

I látky tělu nebezpečné mohou způsobovat pocit hořkosti. Je to např. otrava olovem, která je ale spojena i s dalšími obtížemi, nejčastěji trávícími jako křeče, zvracení, bolesti břicha…

7. Potraviny

Některé požité potraviny mohou způsobit přetrvávající hořko v ústech.  Některé potraviny jsou přirozeně hořké, po některých třeba piniových oříšcích může přetrvat hořkost i několik dní.

Vyšetření u hořkosti v ústech

Nejprve je nutné vyloučit vážnější onemocnění jako obtíže v trávicím traktu. K tomu nejlépe poslouží gastroskopie či vyšetření pH v jícnu atd.

Dále je vhodné navštívit stomatologa, dentálního hygienistu a řešit obtíže v ústní dutině.

Léčba hořkosti v ústech

Léčba je závislá na zjištěné příčině. Jedná se o zlepšení ústní hygieny, změna lékové terapie, léčba trávicích obtíží atd.