Gangréna též známá pod jménem sněť je velmi nebezpečný, mnohdy i život ohrožující stav. Jedná se totiž o druhotně změněnou nekrózu, tj. dochází k odumírání buněk postižených tkání, k tomu dochází např. vlivem nedostatečného zásobení tkání kyslíkem a živinami při postižení cév či při poraněních, těžkých neinfekčních zánětech. Na takto postiženou tkáň pak může nasednout bakteriální infekce. Zde se uplatňují bakterie schopné žít bez přístupu kyslíku, tj. anaerobní bakterie. Ke vzniku gangrény jsou náchylné hlavně otevřené, špatně ošetřené rány či kožní i hlubší defekty u cukrovkářů.

Infekční sněť je velmi nebezpečná, neboť se bakterie mohou šířit do dalších tkání, navíc produkují toxiny, což vede k „otravě“ organismu, celkové sepsi i smrti postiženého.

Gangréna se krom končetin a okrajových částí těla může vyskytovat například ve střevech či v dutině ústní.

Faktory přispívající vzniku gangrény:

  • Nemoci cév, např. ateroskleróza, záněty cév (arteriitidy)
  • Cukrovka typu I a II
  • Těžší formy popálenin či omrzlin
  • Akutní břišní příhody, např. akutní apendicitida s gangrénou

Druhy gangrén:

V rámci průběhu a vzhledu je možné dělit gangrény na:

  • Suchá sněť ‒  buňky tkáně odumírají vlivem nedostatečného okysličení tkání. V tomto případě se v místě nenachází infekce. Můžeme vidět, že okraje postiženého místa jsou černé a zaschlé, okolní kůže je tenká a připomíná pergamen. S tímto stavem se můžeme setkat, aniž by byl patologický, a to v případě odloučení pupečníku po jeho podvázání.
  • Vlhká sněť ‒ odumírající poškozená tkáň je infikována bakteriemi, což se projeví hnisáním, které je provázeno silným zápachem. Napadená tkáň se mění v cárovitou, špinavou hmotu. Při odložení léčby může dojít k průniku bakterií i do krevního oběhu a mohou být rozneseny dále do těla a způsobit sepsi.
  • Plynatá sněť ‒ v tomto případě je tkáň infikována bakterií z rodu klostridií, která patří mezi anaerobní bakterie uvolňující velké množství toxinů i metan a účinně ničí napadenou tkáň. Místo infikované klostridii je zahnisané, rudé a oteklé. Typické pro plynatou sněť je třaskání plynových metanových bublin, pokud se postiženého místa dotkneme. Tato forma často končí smrtí.

Léčba gangrény:

Léčba musí přijít brzy a musí být dostatečně razantní. Je vhodné podávat antibiotika přímo do žíly, a to ve vysokých dávkách. U plynaté a vlhké sněti je pak nezbytně nutné pečlivě odstranit napadenou tkáň. Někdy to může vést až k amputaci poškozené části, nejčastěji se jedné o končetinu.  Někdy je možné využít léčbu vyšším tlakem kyslíku v hyperbarické komoře.

Prevence gangrény:

Je nutné odstranit příčiny, které k ní mohou vést. Je důležité léčit cukrovku a ischemické nemoci, je nutné vždy řádně ošetřit otevřené rány. Lépe navštívit lékaře, popř. nasadit okamžitě antibiotika, pokud je rána velká a je riziko její infikace.