Flatuance (nadměrný odchod plynů, větry) je spojená s plynatostí. Plyny tvořící se v trávicím systému musí také odcházet. Plynatost (meteorismus) a tedy i flatuance jsou poměrně častým problémem. Většinou jsou to problémy dočasné, a ne příliš vyjádřené, spíš obtěžující. Jedná se o přirozený proces tvorby plynů ve střevě v průběhu trávení, ty odcházejí a mohou být různě zapáchající. Mnohdy však i tento problém může přerůst do neúnosné podoby. Izoluje člověka sociálně, ale může být také bolestivý atd.

Příčiny plynatosti a flatuance:

Tvorba plynů v trávicím systému je fyziologický, podílí se na ní hlavně střevní mikroflóra, tedy střevní bakterie. Plyn, který vzniká ve „zdravém“ střevě je nejčastěji složený z oxidu uhličitého, metanu a sirovodíku.

  • Polykání vzduchu ‒ je vcelku běžné, ale mnohdy je jeho polykání nadměrné. Dochází k tomu např. u žvýkání žvýkačky, kouření, polykání velkých soust… Množství oxidu uhličitého pak zvyšují nápoje, horké či perlivé.
  • Příjem potravy ‒ mnohé potraviny zvyšují tvorbu střevních plynů a vedou k flatuanci. Jedná se hlavně o potraviny s vysokým obsahem nevstřebatelných polysacharidů, vlákniny, např. o luštěniny, brokolici, zelí, květák, artyčoky,  cibule, kapusta, cereálie bohaté na vlákninu, otruby aj. Flatuanci ovlivňují též potraviny a nápoje obsahující umělá sladidla, tj. sorbitol, či potraviny bohaté na fruktózu.
  • Zdravotní obtíže ‒ mnohé nemoci také vedou k plynatosti a flatuanci, je to např. zácpa, dráždivý tračník, potravinové intolerance a alergie, celiakie, záněty střev a žaludku (gastroenteritidy, Crohnova nemoc, divertikulitidy…), infekce trávicího traktu, malabsorpce, nemoci slinivky a jater, kameny ve žlučových cestách a žlučníku aj.
  • Léky ‒ mnohá léčiva mohou zvýšit tvorbu plynů ve střevě, jsou to např. nesteroidní antiflogistika, jako je ibuprofen, dále také projímadla, protihoubové léky, statiny, ale také antibiotika, která mění složení střevní mikroflóry.

Příznaky:

Plynatost je spojená s nadýmáním, dyskomfortem v oblasti břicha, je pocit těžkosti, tlak, břicho se nafoukne, střeva jsou rozepjatá, což může způsobovat bolest. Nahromaděný plyn odchází  z těla, což je společenský problém, neboť je to provázeno doprovodným zvukem, když plyn proniká přes anální svěrač, a také zápachem.

Léčba:

Důležité je zjistit příčinu zvýšené plynatosti a flatuance. Je vhodné vyřadit ze stravy potraviny, které jsou známé tím, že působí nadýmavě. Je dobré nehltat, ale jíst po malých soustech a dobře žvýkat.

Je nutné dát si pozor na polykání vzduchu, omezit kouření, žvýkání žvýkaček .

Pokud víme, že trpíme potravinovou intolerancí či alergií, vyhýbáme se dané potravině.

Vhodná je též pravidelná pohybová aktivita.

Flatuanci může upravit i podávání pre- a probiotik, která obnoví střevní mikroflóru. Z rostlinných přípravků pak pomáhají rostlinné silice, např. z heřmánku, anýzu, fenyklu či kmínu.

Na trhu jsou i volně prodejné léky, které snižují tvorbu střevních plynů, jsou to např. léky obsahující simeticon.

Pokud za flatuancí stojí nějaká fyzická nemoc, je nutné s lékařem tuto řešit.