Dna je metabolické onemocnění, kdy je postižen metabolismus purinů, což jsou dusíkaté sloučeniny. Jejich degradací vzniká produkt ‒ kyselina močová, která se v podobě drobných krystalků usazuje v kloubu, nejčastěji u palce nohy, kdy vyvolává zánět a poškození kloubu. Nemoc se vyskytuje nejvíce u mužů  mezi 40‒50. rokem. U žen pak to bývá období po menopauze.

Ke zvýšení hladiny kyseliny močové může dojít:

 • Kumulací a nedostatečným vyplavováním kyseliny močové ledvinami při ledvinné nedostatečnosti, užívání kličkových diuretik, v případě, že jsou zvýšené jiné látky, které jsou ledvinami vylučovány přednostně před kyselinou močovou, tj. laktát, ketolátky, alkohol.
 • Zvýšenou tvorbou kyseliny močové, ta se vyskytuje při zvýšeném rozpadu tělních buněk, vysokém příjmu potravin, jež obsahují puriny ‒ maso, luštěniny, kakao, při poruše funkce některých enzymů.

Dnu dělíme na:

 • Primární, též idiopatickou, kdy není známá přesná příčína vzniku. Ta může být akutní nebo chronická.
 • Sekundární je součástí jiného patologického stavu, např. onemocnění ledvin, leukémie, podávání cytostatik.

Průběh nemoci:

Krystalky kyseliny močové se dlouhodobě ukládají do kloubní výstelky a chrupavky. Může pak dojít k akutnímu dnavému záchvatu, kdy se krystalky z výstelky dostávají (vypadávají) do kloubní dutiny, kde se na ně vážou protilátky. Dochází k aktivaci imunitního systému, hlavně buněk, které takto obalené krystaly pohlcují, tj. neutrofilů. Ty uvolňují mnohé působky, jež poškozují tkáně a aktivují další složky imunitního systému.

V klinice rozeznáváme 4 stádia:

 • Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi, ale bez dalších příznaků. Pacient nemá obtíže.
 • Akutní dna, kdy dochází k opakovaných záchvatům, po jejichž odeznění se kloub vrací do původního stavu. Není výrazně poškozen. Při záchvatu je kloub zduřelý, bolestivý, zarudlý a jsou přítomné i celkové příznaky jako teplota, známky zánětu atd.
 • Interkritické období, tj. interval mezi záchvaty, kdy je pacient bez obtíží.
 • Chronická dna, v kloubech, kostních hlavicích, boltci, šlachách se vytváří tuhá uzlovitá ložiska, jež obsahují krystalky urátu, tzv. tofy, které vytvářejí jehlice, které dráždí tkáň a udržují zánětlivou reakci.

Diagnostika dny:

Prokazují se krystaly kyseliny močové v synoviální tekutině kloubu, kde je též zánětlivý výpotek.

Stanovuje se koncentrace kyseliny močové v séru a moči, zde za 24 hodin.

RTG pomůže odhalit eroze kostí poškozeného kloubu.

Léčba dny:

U akutního záchvatu se využívá kolchicin, popř. protizánětlivé léky ‒ indometacin, ibuprofen…

Chronická dna je léčena hlavně

 • Dietními opatřeními, tj. omezení potravin bohatých na puriny např. maso a vnitřnosti, uzeniny, tučné sýry, čokoláda, špenát, sojová omáčka, luštěniny, alkohol aj. Důležitý je též pitný režim.
 • Urikostatika, jež blokují syntézu kyseliny močové
 • Alopurinol zvyšující vylučování kyseliny močové aj.

Komplikace dny:

Ukládání krystalů v ledvinách a jejich poškození, trvalé poničení kloubů aj.