Rozebereme si blíže cukrovku a dozvíte se jaké jsou hlavní příznaky a projevy cukrovky. Dozvíte se také něco o léčbě cukrovky.

Cukrovka

Rozeznáváme dva základní typy cukrovky. Cukrovka 1. typu se objevuje především u dětí, maximálně však do 35 let. Příčinou cukrovku u 1. typu je chybná reakce našeho imunitního systému. Imunitní systém mylně zničí beta buňky slinivky. Ty poté již neplní zcela svoji funkci a netvoří správně inzulín. Tento proces vzniká díky zmatku v imunitním systému, často během chřipky. V Česku trpí cukrovkou 1. typu přes 70 000 lidí.

Cukrovka 2. typu se často označuje také jako stařecká cukrovka. Ale dnes se tato cukrovka objevuje u stále mladčích lidí. Často postihuje už 15 leté obézní děti, které mají málo pohybu. Cukrovka se objevuje nejčastěji u lidí s nadváhou či obezitou, kteří se špatně stravovali a měly nedostatek fyzického pohybu. U cukrovky 2. typu tělo inzulín tvoří, ale nedostatečná citlivost buňěk, způsobuje že máme vyšší hladinu cukru v krvi. Tímto typem cukrovky trpí v Česku přes 700 000 lidí.

Cukrovka: hlavní projevy a příznaky

Cukrovka se projevuje především těmito hlavními projevy a příznaky:

  • časté močení – neustále chodíme na malou
  • nadměrná žízeň – máme pořád žízeň a proto nadměrně pijeme
  • infekce močových cest – se objevují velmi často u neléčeného cukrovkáře. Tyto zánět močových cest bývají opakované.
  • únava – máme méně energie než dříve
  • svědění – pociťuijeme na těle svědění

Cukrovka: léčba

U 1. typu cukrovky je často jediným řešením doživotní píchání inzulínu. Většinou se aplikuje 3x – 6x denně. V dnešní době se stále častěji využívá inzulínová pumpa.

U 2. typu cukrovky pomáhá snižení hmotnosti a hlavní je upravit svoji stravu. Výživa je velmi důležitá. V článku dieta při cukrovce se dozvíte více informací o tom, jak by měla vypadat vaše každodenní strava při cukrovce. Dále se užívají léky, které zvyšují citlivost buňek na inzulín.