Bronchiektázie jsou oblasti abnormálně rozšířených průdušek. tento stav je spojen s častými infekcemi dýchacích cest.

Příčiny:

Vrozené: na genetickém podkladě, kdy je narušena struktura průduškových chrupavek. Při porušení jejich pevnosti, neplní svou funkci a neudrží trubicovitý tvar průdušky, které se rozšiřují. A vytvářejí se tak vakovité útvary.

Získané: vznikají jako výsledek mnohých chorob.

  • Nejčastěji infekčních, které způsobují zápaly plic, jedná se o mykoplasmové infekce, černý kašel, infekce stafylokoky, klebsielami, mykobakteriemi aj.
  • U nemocí, u nichž se ve zvýšené míře tvoří hlen a městná v dýchacích cestách, jak to vidíme např. u cystické fibrózy.
  • U nemocí, kdy dochází k přestavbě plicní tkáně, k jejímu vazivovatění, tj. u plicních fibróz různého původu, např. silikózy, azbestózy.
  • Při utlačení průdušky útvarem, např. nádorem nebo zvětšenou mízní uzlinou. Před překážkou se hromadí hlen, který tlačí na stěnu dýchací trubice a rozšíří ji.
  • U poruch imunity.
  • U poruch funkce řasinkového epitelu, který neodstraňuje hlen z plic.
  • Idiopatické, kdy nedojde k odhalení příčiny.

Bronchiektázie mohou být ojedinělé, vyskytovat se v jednom plicním křídle, nebo v obou. Mohou mít různý tvar i velikost. Nejčastěji jsou válcovité nebo vakovité. Tvar však nemá vliv na průběh onemocnění, příznaky ani léčbu.

Příznaky:

Rozšířené průdušky jsou místem, kde se hromadí vytvořený hlen a není dopravován z plic ven. U pacientů se setkáváme s kašlem a vykašláváním hlenu, může se objevit i vykašlávání krve, tj. hemoptýza.

Hromadící se hlen je živnou půdou pro bakterie, které se v něm snadno uchytí a pomnoží se. Bronchiektázie jsou tak zdrojem častých infekcí, které přechází do zápalů plic vysokými teplotami, kašlem, vykašláváním.

Mohou být bolesti hrudi při nádechu, dušnost, ztráta hmotnosti a nechutenství.

Při dlouhotrvajících bronchiektáziích, které postihují větší část plic, může být narušená výměna plynů a také je to zvýšená zátěž pro pravé srdce.

Určená diagnózy:

Klinické příznaky, časté infekce, vykašlávání hlenu by měly lékaře navést na podezření na tuto diagnózu.

RTG, lépe pak CT odhalí přítomnost bronchiektázií, ale také jejich přesnou lokalizaci a velikost.

Léčba bronchiektázií:

Bronchiektázie není možné vyléčit.

Řeší se hlavně infekce, na které se podávají antibiotika dle citlivosti bakterie, která zánět vyvolala. Vhodné je podávat mukolytika, tj. látky, které rozpouští hleny, které se pak snáze dostávají z dýchacích cest. Je také vhodná dechová gymnastika a masáže hrudníku, které napomohou pohybu hlenu.

Ve vážnějších případech je nutné řešit stav chirurgicky, kdy jsou rozšířené oblasti a okolní plicní tkáň odstraněny. Operace bývají prováděny na specializovaných pracovištích, jedná se o komplikované zákroky.