Bolest v krku je průvodním příznakem infekčních onemocnění, ať už jsou virové, bakteriální či kvasinková.

A nejen to, bolest v krku může být i  příznakem podráždění sliznice např. chemickými látkami – poleptání, výpary, smogem, mechanickým poškozením tkáně – trauma, potravinami či jinými alergeny. Nelze zapomenout ani na možnost refluxní choroby jícnu, zvětšené štítné žlázy a rakovinného bujení.

Projevy bolesti v krku všeobecně

Bolesti v krku jsou spojené se zarudnutím a zvýšeným prokrvením postižené sliznice, stejně tak je často přítomen otok. Subjektivně pak vnímáme pálení, štípání, škrábání, máme pocit knedlíků v krku, můžeme mít problémy s polykáním či chrapotem.

Infekční bolesti v krku

Infekční bolesti v krku jsou provázeny i celkovými tělesnými příznaky – teplotou, únavou, bolestí svalů, kloubů, hlavy, zvětšením lymfatických uzlin, kašlem aj.

Infekce projevující se bolestí v krku

Nejčastěji se setkáváme s angínou – zánětem mandlí/tonsilitidou.

Tato je až z 90% způsobena bakteriální infekcí pyogenním β hemolytickým streptokokem, dále pak může být původcem pneumokok, hemofilus. Z virových patogenů pak chřipkové a herpetické viry, stejně jako mononukleóza. Mandle jsou zvětšené, zarudlé a povleklé, mohou se objevit i bílé čepy.

Faryngitida je zánět nosohltanu a zasahuje i krční mandle. Provází ho intenzivní bolest v krku, hlavně při polykání. Původcem bývají zpravidla viry, méně často pak streptokoky nebo chlamýdie.

Laryngitida je zánětlivé onemocnění hrtanu nejčastěji virového původu – viry parainfluenzy, influenzy, RS-viry. Na virový zánět nasedají bakterie, které stav zhorší – hemofilus, streptokoky, stafylokoky. Laryngitidu bez prvotního virového zánět vyvolávají chlamýdie pn. či původce záškrtu.

Epiglotitida je zánět hrtanové příklopky, která je oteklá a zvětšená. Hrozí tedy uzávěr dýchacích cest, nebo laryngospasmus z podráždění a reflexnímu stáhnutí hrtanových svalů. Onemocněním trpí hlavně děti a původcem bývá hemofilus. U dospělých pak jsou vyvolavately pyogenní streptokoky, klebsiely či meningokoky.

Diagnóza

Rozeznat infekční proces není nikterak těžké, je ale v ordinaci určit, zda se jedná o virové či bakteriální onemocnění. Provádí se tedy laboratorní krevní testyCRP, sedimentace, počet bílých krvinek, protilátky proti infekčním patogenům. Důležitou součástí vyšetření jsou výtěry a určení citlivosti bakterie na antibiotika.

Léčba

Dle výsledků vyšetření, kdy se odhalí původce nemoci je zahájena léčba. U bakteriálních infekcí je to léčba antibiotiky, u virových pak léčba spíše podpůrná, na posílení imunitního systému a symptomatická na zmenšení bolesti a otoku v krku a jeho dezinfekci – různé cucavé pastilky, spreje, kloktání, zábaly aj.