Bolest ramene může mít řadu příčin a je často provázena omezením pohybu.

Rameno je složitý kloub, na jeho stavbě se podílejí tři kosti a tvoří čtyři jednotlivé klouby, což umožňuje velký rozsah a rozmanitost pohybů, na kterých se účastní i množství svalů, které se upínají k ramennímu kloubu.

 • Vnitřní příčiny, tj. poruchy v ramenním kloubu – přetěžování ramene, jednostranný pohyb, úrazové stavy, vykloubení, zlomeniny, záněty v oblasti kloubu (přímo v kloubu vzniklé – artritidy, či při systémových nemocech, jako je borelióza), artróza, nárůstky… chronické těžké stavy vedou k fibrózní kontraktuře kloubního pouzdra a vzniku syndromu zamrzlého ramene.
 • Bolest z okolních tkání – poranění, poškození šlach, ruptura či natržení, poškození kloubního pouzdra, poškození, natažení, přetížení svalů kolem ramene.
 • Přenesená bolest – některé obtíže z jiné části těla se mohou projikovat do ramene, např. potíže s páteří, nejčastěji krční, onemocnění plic, problémy v oblasti bránice
 • Příčiny též můžeme dělit na úrazové a neúrazové:

Nejčastější neúrazovou příčinou bolesti ramene je poškození šlachy, rotátorové manžety, která stojí za zevní rotací ramene a zvednutím paže. Je takovým „nárazníkem“ při pohybech a při nadměrné zátěži se může zanítit. Dochází ke vzniku otoku a bolesti. V případě, že nadále dochází k přetěžování, dochází k narušení funkce vazu, k jeho změnám a srůstům. Výsledkem je bolest kloubu, často v noci, a omezení pohybu.

Úrazové bolesti jsou velmi časté. Nejvíce se jedná o vykloubení, luxaci hlavice pažní kosti z kloubní jamky. Může docházet k opakované luxaci a nestabilitou v kloubu. Při úrazech ramene se často setkáváme i s poškozením šlachy dlouhé hlavy bicepsu.

Příznaky:

Dle typu poškození ramene, v případě vykloubení či jiných akutních stavů je to prudká bolest, zvláště při prvním vykloubení, s plným omezením pohybu, často se objevuje zarudnutí, otok atd.

U zánětů v oblasti kloubů je výrazné zarudnutí a bolestivý otok, který ztěžuje pohyb.

Chronické stavy jako artrózy, poranění vazů se projevují mírnějšími bolestmi s postupným snižováním rozsahu některého z pohybů v ramenním kloubu. S postupně se zvyšující poškozením struktur se bolest zvyšuje, může dojít k zatuhnutí, zamrznutí ramene, jak se s tím setkáváme u poškození šlach rotátorové manžety.

Diagnostika:

Je nutné zjistit příčinu bolesti v rameně.

 • Vyšetření ramenního kloubu – pohledem, pohmatem a zkouškou rozsahů pohybů v kloubu.
 • RTG – odhalí úrazové změny a artrotické změny, mohou se objevit kalcifikace…, krom RTG ramene je vhodné doplnit i páteř.
 • CT, magnetická rezonance
 • Laboratorní vyšetření – odhalení přítomnosti zánětu, nejen v kloubu, ale celkového…
 • Artroskopie – jedná se o miniinvazní endoskopické vyšetření, která umožní nahlédnout do nitra kloubu, popř. provést ošetření kloubu.  Při vyšetření se zavádí z malého vpichu do ramenního kloubu artroskop s kamerkou, která přenáší obraz na monitor. Druhým vpichem je možné zavést do ramene artroskopické nástroje.

Léčba:

Dle příčiny

 • Při úrazových a akutních stavech je třeba klid ramene, popř. pevné zafixování, postupné zahájení pohybu. Je možné aplikovat chlad či teplo, nepřetěžovat kloub.
 • Medikace – analgetika, antiflogistika v podobě mastí či tablet.
 • Pravidelné cvičení a fyzikální léčba (elektrika, vodoléčba…).
 • Operační řešení u ruptur šlach, těžkých artróz, kdy je možné dát implantát, při nestabilitě kloubu atd.