Bolesti dásní jsou častým problémem, který řeší zubní lékaři. Nejčastěji jsou na vině záněty dásní (gingivitidy) různé příčiny, které mohou být spojené i s onemocněním závěsného aparátu zubu, tj. s parodontitidou.

Při podráždění a zánětu je dáseň bolestivá, citlivá, zarudlá, může být otok, krvácí, v pozdějších stadiích dochází k viklavosti a ztrátě zubů. Záněty dásní však neohrožují jen ústní dutinu, bakterie mohou poraněnými dásněmi snadno proniknout do těla a způsobit další onemocnění.

Mezi nejčastější příčiny zánětu dásní patří:

  • Gingivitidy způsobené usazováním zubního plaku

Jedná se o zánět způsobený bakteriemi, které žijí v zubním plaku a zubním kameni. Zánět může být dle rozšíření plaku pouze místní či postihovat celou ústní dutinu. Důležitá je v tomto případě prevence, tj. správná ústní hygiena, aby nedocházelo k usazování zubního plaku a vzniku zubního kamene.

Rozlišujeme formu akutní, která se ošetří výplachy peroxidem, a chronickou, kde je nutné odstranit plak, zubní kámen atd.

 

  • Gingivitidy podmíněné hormonálně

S těmito typy se setkáváme u těhotných, mladistvých v pubertě a u žen v menopauze. Jak již název napovídá, je ovlivněna změnami hormonálních hladin, na které dásně citlivě reagují.

  • Gingivitidy u jiných nemocí

Často záněty dásní provází diabetes mellitus, leukémie, autoimunitní nemoci (např. lupus, puchýřnatá onemocnění), aj.

 

  • Gingivitidy spojené s užíváním léků

Změny dásní se objevují také u určitých typů medikace, jedná se o polékové zvětšení dásní a jejich zánět. Léky, které ovlivní dásně jsou např. kortikoidy, hormonální antikoncepce, blokátory kalciových kanálů atd.

 

  • Nedostatečná výživa

Chybění některých nutrientů, bílkovin, vitamínu C může vést ke zvýšené křehkosti dásní, které jsou náchylnější na poranění a krvácení a také na vznik zánětu.

 

  • Špatné životní návyky

Stav dásní může být také zhoršen u lidí ve stresu, u kuřáků a alkoholiků.

 

  • Gingivitidy traumatické

Mnohdy je na vině zánětu dásně nepadnoucí protetická pomůcka, tj. protéza, můstek…, která dáseň dráždí a poškozuje. Dáseň může být také podrážděna vystavení horkému, tj. popálená,  či nějaké chemické látce.

 

  • Infekční gingivitidy bez přítomnosti zubního plaku:

Zánět dásní mohou vyvolat i bakterie, které nejsou součástí zubního plaku. Na vině často bývají Neisseria gonorrhoea (kapavka), streptokoky aj.

Bolestivost dásní může způsobit také zánět způsobený viry. Nejčastěji jsou to herpetické viry.

Dále pak může být na vině bolesti dásní a zánětu houbová infekce, ponejvíce je jsou to infekce kandidové.

 

  • Alergická reakce jako příčina bolesti dásní:

Alergickou reakci a bolest dásní se zánětem může vyvolat např. materiál využití při zubním ošetření, vyrobení zubních náhrad atd., např. rtuť, nikl, akryláty. Reakce však může být také na zubní pasty, ústní vody a samozřejmě také na potraviny a nápoje. Dásně mohou otéci, bolet atd.