ASLO jsou protilátky, které tvoří imunitní buňky během infekce β hemolytickými streptokoky skupiny A, C a G. Protilátky jsou namířeny proti proteinu streptolyzinu O, který streptokoky produkují.

Streptolyzin O je toxin, který rozrušuje membránu červených krvinek, ale i jiných buněk, neboť se váže na jejich povrchu. Aby imunitní systém zabránil vazbě streptolyzinu na membránu buněk, tvoří protilátky, které toxin vyváží. Problémem však je, že vzniklé protilátky mohou reagovat i s bílkovinami vlastního těla. S tímto se setkáváme např. u revmatických horeček. Vlivem vazby protilátek ASLO může dojít i poškození kloubů, ale také srdečního svalu, ledvin atd. Poškození vlastních struktur se může objevit i s velkým zpožděním, tedy až po vyléčené infekci. Jedná se totiž o autoimunitní reakci.

Zjištění hodnot:

Pro zjištění koncentrace ASLO se provádí běžné krevní odběry.  Normální hodnoty ASLO jsou 0−200. Krevní testy se doplňují také o CRP, kterým se určí, zda je přítomen zánět, hodnotami leukocytů atd.

Zvýšení hodnot ASLO:

Ke zvýšení dochází během streptokokových infekcí, jsou to např.

  • Revmatická horečka (i s odstupem po akutní infekci), kterou mohou provázet záněty kloubů (artritida), poškození srdeční výstelky a chlopní endokarditida, zarudnutí pokožky, někdy i neurologické komplikace
  • Spála
  • Angína, tj. tonzilitida (zánět krčních mandlí)
  • Streptokokový zánět ledvin (glomerulonefritida)blood-collection-1949294_960_720

Zvýšená hladina ASLO je tedy známkou, že pacient trpí streptokokovou infekci nebo ji v nedávné době prodělal. ASLO se začínají tvořit až za určitý čas po nákaze. Může tedy dojít k tomu, že pacient má streptokokovou infekci, ale ASLO může být nízké. Je tedy vhodné testy opakovat. Nejvyšších hodnot ASLO dosahuje cca 2−6 týdnů od nákazy. Známkou toho, že je infekce správně léčena a vyléčena je pokles ASLO. Detekovatelné však může ASLO zůstat i několik měsíců po infekci.

Hodnoty ASLO nevypovídají o tom, zda po infekci může dojít k rozvoji komplikací.

Postup při nálezu vysokých hodnot ASLO:

Pacienti se streptokokovou nákazou přicházejí nejčastěji s obtížemi v oblasti krku a je jim proveden výtěr. Pokud je nalezen streptokok a určena citlivost k antibiotikům, nasadí se odpovídající antibiotická léčba. Zabrání se tak průniku streptokoka, který by tvořil streptolyzin  po těle, ale také nadměrné tvorbě ASLO. Díky možnosti léčit streptokokové infekce v časném stadiu je téměř nulový výskyt revmatických horeček. Když léčba přijde později, ASLO jsou již vytvořeny.

Zvýšená hladina ASLO může a nemusí být důvodem k další léčbě či k nasazení léčby. Je nutné, aby lékař zhodnotil stav pacienta i výši ASLO a jeho dynamiky v čase. Pokud dochází k poklesu ASLO v průběhu cca týdne, nemusí se léčba nasazovat, pokud však hodnoty neklesají, nebo se dokonce zvyšují, může to být důvod k nasazení antibiotik.