Alergie na roztoče je druhou nejvíce rozšířenou alergií, hned po alergii na pyl. Spousta lidí ani neví, že s nimi spí v posteli každou noc několik milion roztočů. Roztoči jako takoví jsou neškodní, problém dělají jejich výměšky, které způsobují právě alergii na roztoče.

Alergie na roztoče neboli alergie na bytový prach

Na začátku je dobré si říci, co to vlastně samotná alergie je: Wikipedia(1) definuje alergii takto: Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organizmu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Roztoči jsou velmi malí tvorečkové, Wikipedia(2) uvádí, že měří 80 μm-1 mm. Jsou tedy tak malí, že je vůbec nevidíme, potřebovali by jsme k tomu mikroskop.

Alergie na roztoče projevy a příznaky

Alergie na roztoče má docela hodně projevů a příznaků. Patří sem hlavně:

  • alergická rýma -rýma sama od sebe dlouho nechce odejít
  • zánět spojivek – pálení a svědění očí, případně pocit písku v očích
  • pocit zaplnění až bolesti v uších – díky tomu, že jste hodně zahlenění, což je důsledkem alergické rýmy.
  • ekzém
  • kopřivka

Alergie na roztoče léčba

Alergie na roztoče se na začátku léčí především tím, že odstraníme veškeré kontakt s alergenem. Líheň mají roztoči téměř vždy v lůžku, proto je třeba patřičně upravit lůžko nemocného. Využívají se také protialergické léky, které nemocnému uleví. Později případně i imunoterapie alergenovými vakcínami.

Zdroje článku:
1)http://cs.wikipedia.org/wiki/Alergie
2)http://cs.wikipedia.org/wiki/Rozto%C4%8Di