Alergie na bílkovinu kravského mléka je nejčastější alergií u novorozenců a malých dětí. Nejdůležitějšími alergeny jsou mléčné bílkoviny:

  • Kasein, je v mléce zastoupen nejvíce
  • Syrovátkové bílkoviny: beta-laktoglobulin, alfa-laktalbumin, sérový albumin

Tyto proteiny se neničí tepelnou úpravou ani žaludečními šťávami. Jejich schopnost alergizovat ale může tepelnou úpravou trochu klesnout.

Projevy:

Projevy alergie na kravské mléko se může objevit i u plně kojených dětí, když kojící matka přijímá mléko a syrovátkové proteiny pronikají do mateřského mléka.

Hlavními příznaky jsou trávicí obtíže, bolesti bříška, nadmutí, zvracení, průjmy, hlen ve stolici. Při těžkém zánětu střev se mohou ve stolici objevovat i stopy krve.

Dítě je samozřejmě neklidné, pláče, špatně jí a neprospívá.

Dalším častým příznakem jsou kožní obtíže ve formě ekzémů, který může mít podobu zhrublé pokožky nebo i rudých fleků. Ekzém bývá velmi svědivý. Mohou se objevit i otoky sliznic a výsev kopřivky.

Výjimkou nejsou ani projevy v dýchacích cestách ‒ astma, rýmy, kašel aj.

Výjimečně může dojít k anafylaktické reakci.

Tento typ alergie většinou s věkem vyhasíná, zvláště u alergií na syrovátkové bílkoviny, kdy se alergie ztratí až u 90‒95% nemocných dětí.

Testování alergie na bílkovinu kravského mléka:

Důležité je odebrání rodinné anamnézy. Výskyt alergií v rodině zvyšuje riziko výskytu i u dítěte.

Na ověření alergie jsou prováděny kožní testy, tzv. prick, kdy se malým kopíčkem vpraví kapka alergenu do kůže.  U malých dětí ale nemá toto vyšetření velkou výpovědní hodnotu. Navíc mohou dítě stresovat a je pak velmi těžko proveditelné.

Další možností jsou krevní testy na přítomnost protilátek proti bílkovinám kravského mléka. Ani ty však nelze označit za zcela průkazné.

Nejdůležitějším jsou ale v tomto případě projevy a jejich vazba na příjem mléka. Provádí se tedy eliminační, expoziční testy. Kdy se na dobu několika týdnů vyřadí mléko a produkty z něj z jídelníčku. Sleduje se stav dítěte, zda příznaky mizí. Po této době se může mléko opět zařadit a měla by se na něj objevit negativní reakce. Expoziční testy je lépe dělat v přítomnosti lékaře, neboť reakce by mohla být silná a nebezpečná.

Léčba:

Při alergii na kravské mléko je nutné vyřadit z jídelníčku nejen mléko samotné, ale také všechny produkty, v nichž se vyskytuje. Mnohdy je přítomnost mléka „skrytá“ a nečekaná, proto je nutné číst složení potravin.

U kojenců se využívají speciální sušená mléka, v nichž jsou bílkoviny hydrolyzovány, rozloženy na aminokyseliny.

Důležité:

Mnohdy se alergie na kravské mléko plete s intolerancí laktózy, což je mléčný cukr. Tento stav se vyskytuje spíše u dospělých a není podmíněn přítomností protilátek, ale absencí enzymu štěpícího mléčný cukr. Projevy v trávicím ústrojí ovšem mohou být podobné.