Albinismus je genetická porucha, při které je narušena syntéza melaninu (barviva). V populaci je to porucha poměrně vzácná. Melanin buď chybí zcela, nebo částečně chybí. Dle toho jsou pak zabarvené/nezabarvené pokožka, sliznice, oči, vlasy aj. Setkáváme se tedy s různými „typy“ lidí s albinismem.

Albinismus se vyskytuje buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými nemocemi, např. Heřmanského-Pudlákův syndrom.

Dělení albinismu:

1. Oční (okulární) albinismus –  v tomto případě jsou postiženy ztrátou barviva pouze oči a řasy.  Pigmentu je méně nebo zcela chybí a obojí je bílé. Pokožka, vlasy jsou zabarvené normálně. Dalším přidruženým znakem je nystagmus, což jsou rychlé pohyby očí, či šilhavost. Tito lidé jsou v důsledku nedostatku pigmentu světloplaší a mají zhoršený zrak.

2. Očně-kožní (okulokutánní) albinismus – tento typ je charakterizován snížením či chyběním pigmentu po celém těle i očích. Pokožka i vlasy jsou velmi světlé či zcela bílé. Albín se nemůže opálit.

3. Parciální albinismus −  jedná se o lokalizovanou depigmentaci, např. ve střední čáře čela. Ovšem ne všechny světlé skvrny jsou způsobeny albinismem, mnohdy dochází ke ztrátě pigmentu v případě vitiliga.

4. Heřmanského-Pudlákův syndrom – je ojedinělou formou, kdy je albinismus pojený se zvýšenou krvácivostí a onemocněním plic.

Albinismus a pokožka:

Pokožka je největší orgán našeho těla. Má za úkol chránit nás před vlivy vnějšího prostředí, což se v případě lidí s albinismem neděje. Nedostatek či absence barviva neumožňuje opálení se, pokožka je velmi citlivá na UV záření, a nejen na něj. U albínů je vyšší výskyt nádorů pokožky včetně melanomů.

O světlou pleť se musí albíni pečlivě starat. Jakékoli poranění či podráždění, např. i bodavým hmyzem, je provázeno zarudnutím a zhoršeným hojením. Znaménka jsou také světlá, růžová nebo béžová, při rakovinném procesu netmavne, jak je tomu běžné u „normálních“ lidí. Pokožka albínů také rychleji stárne.

Albinismus a oči:

Všichni lidé, kteří trpí albinismem, mají různě postižené oči. Nejčastěji se jedná o slabozrakost, ale i slepotu. Pro správný vývoj očí již v děloze je důležitý i oční pigment, pokud chybí, je vývoj zhoršen. Nedostatek pigmentu pak může stát u albínů k poškození sítnice, vlivem toho je pro albíny horší zaostřovat, je snížená zraková ostrost.

Pro albíny je důležité prostředí, správné osvětlení, při silnějším světle či slunečním svitu mají zvyk oči přivírat, jinak je světlo dráždí.

Léčba albinismu:

Neexistuje žádná léčba, neboť se jedná o genetické onemocnění a genetická léčba neexistuje.

Jediné, co je možné je pečovat o pokožku, nevystavovat se slunci, mazat krémy s vysokým UV faktorem, nosit tmavé brýle…, chodit na pravidelné oční i kožní prohlídky.